Stajyer Ehliyet Alkol ya da Ceza Puanından Ehliyetini Verenler

Stajyer ehliyetli sürücüler belirlenen cezaları ihlal ettikleri zaman ehliyetleri iptal olmakta ve tekrar ehliyet belgesi çıkartabilmek için psikoteknik testinden geçmek ve bu belge ile tekrar sürücü kursuna kayıt yaptırmak zorundadırlar.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler) her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır. Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık e-devlet sisteminden veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Bu sayede sahte psikoteknik raporlarının önüne geçilmiş ve adayların mağduriyetleri engellenmiştir Yeni mevzuat ile birlikte belgenin sorgusunun kolay bir şekilde yapılması neticesinde emniyet birimleri zorunlu olan bu belge ile ilgili cezai işlemlere başlamış ve güvenilir trafik ortamı oluşturmak için son derece hassas bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Sonuç olarak teste tabi olduktan sonra psikiyatri muayenesinden geçen tüm adaylar e devlet sistemi ile kendi belgelerinin doğruluğunu kontrol etme şansını elde etmişlerdir.

Psikoteknik değerlendirme ülkemizde;

1997 yılında 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununda yasal olarak tanımlanmış olup aşağıdaki trafik ihlallerini yapan sürücülerin ehliyet iadesinde karar verme aşamasında kullanılmaktadır.

1- Madde 51/2-b; Bir yılda beş kez hız limitlerini ihlal etmek
2- Madde 48/5; Beş yılda üç kez alkollü şekilde araç kullanmak
3- Madde 118; Bir yılda iki kez 100 ceza puanını doldurmak

25.02.2004 tarihinde 4925 sayılı Karayolları Taşımacılık Kanunu ile yürürlüğe giren karayolları Taşıma Yönetmeliği, madde 36-d) gereği; sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunlu kılınmıştır.