SRC Belgesi

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren veya gösterecek olan tüm sürücülerin alması zorunlu olan belgelere SRC Belgesi denir. SRC belgesinin açılımı sürücü kelimesinin kısaltılmış halidir.

5 Çeşit SRC Belgesi vardır.

Bunlar;

 • Uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklar için SRC1 Belgesi
 • Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklar için SRC2 Belgesi
 • Uluslararası yük, eşya taşımacılığı yapacaklar için SRC3 Belgesi
 • Yurtiçi yük, eşya taşımacılığı yapacaklar için SRC4 Belgesi
 • Tehlikeli madde taşımacılığı yapacaklar için SRC5 Belgesi

şeklindedir.

SRC belgesi almak için iki farklı yol vardır. Birincisi SRC Belgesini sınavdan muaf olup alabiliyosunuz. SRC SINAV Muafiyeti için 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet belgesine sahip olanlar  SRC belgelerisini sınavsız alabilirler. İkinci seçenek  ise 25.02.2003 tarihinden sonra ehliyet belgesi alanlar  SRC eğitimi aldıktan sonra SRC sınavlarına tabi tutulur ve başarılı olmaları halinde SRC belgesi alabilirler.

SRC sınavlarında toplamda 40 soru bulunmaktadır. Başarılı olabilmeniz için 70 puan almanız gerekmektedir.

SRC Belgesi Alacak Şoförlerde Aranacak Şartlar;

MADDE 36 – (1) Bu Yönetmelik kapsamındaki faaliyetlerde çalışan/çalıştırılan şoförlerin;

 • Taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olmaları,
 • İlgili mevzuatın öngördüğü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları,
 • Büyük otobüs kullananlarının 26 yaşından gün almış olmaları,
 • 63 yaşından gün almamış olmaları,
 • Şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları,
 • Tehlikeli madde taşıyan taşıtları kullananlarının, ilgili mevzuatın öngördüğü eğitimi aldığını gösteren belgeye sahip olmaları,
 • Uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza almamış olmaları,

şarttır.

(2) D3 veya K2 yetki belgesi alan ve tek araç sahibi olan gerçek kişilerin kendi adlarına tescil edilmiş taşıtı bizzat kendilerinin sürücü olarak kullanmaları halinde; bu kişilerden birinci fıkranın (b), (c), (ç) ve (d) bentlerindeki şartlar aranmaz.

Sürücü Kursu Kayıt ve Ehliyet Süreci

Gerekli Evrakların Tamamlanması ve Başvuru Yapılması

Ehliyet alma sürecinizin ilk aşaması gerekli evrakların tamamlanması ve kursumuza başvuru yapılması. Sürücü Kursumuza kayıt olabilmeniz için Aile Hekiminizden Sağlık raporu, Öğrenim belgesi, 3 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanınız yeterlidir.

Eğitim Süreci

Adaylarımız Trafik, ilkyardım, Araç Tekniği ve Trafik Adabı derslerini tamamlayıp Teorik (E Sınav) sınavlarını geçtikten sonra her bir kursiyer ile ortak belirlediğimiz gün ve saatlerde birebir eğitim olacak şeklinde 15 Ders Saati (Her ders saati 50 Dakika olacak şekilde) direksiyon eğitimlerini bitirip Uygulamalı Direksiyon Sınavına girerler.

Teorik ve Uygulama Direksiyon Sınavı Süreci

Adaylarımız Teorik Eğitimlerini bitirdikten sonra Teorik sınav ücretini yatırarak sınava girmeye hak kazanırlar. Teorik Sınavda çıkan 50 Sorudan 35 i doğru yapılarak 70 Puan aldıkları taktirde başarılı olmuş sayılırlar. Teorik Sınavdan başarılı olan adaylarımızı ile ortak belirlediğimiz Direksiyon Eğitimlerini tamamladıktan sonra Direksiyon Sınav Ücreti yatırılıp Uygulamalı Direksiyon Sınavına girerler.

Ehliyet Aşaması

Her iki sınavda da başarılı olan Adaylarımız Devlet Harçlarını yatırdıktan sonra gitmek istedikleri Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak bizden almış oldukları evrakları Nüfus Müdürlüğüne teslim ederler. Nüfus Müdürlüğü Adaya araç kullanabilmesi için geçici bir belge verir, bu belge ile araç kullanılabilir. Ehliyet ise bir hafta içinde kursiyerin adresine PTT aracılığı ile teslim edilir

Yeni Ehliyet E-Sınavı zor mudur?

Yeni Ehliyet E-Sınavı zor mudur?

İnternet Sitemiz üzerinden eğitim videolarını izleyip E-Sınav modülünden sınav çözüp ehliyet sınavına girmeden kendinizi test edip sınav başarı oranınızı %100 artırabilirsiniz.