Psikoteknik Raporu Nasıl Alınır

Psikoteknik raporu sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınabilir. Psikoteknik raporu almak isteyen kişiye müsait olduğu gün ve saatte randevu oluşturulur, randevu günü kurumda görevli psikolog tarafından psikoteknik test cihazında en az 1 saat süren teste alınır. Bu teste girebilmek için daha önce bilgisayar kullanmış olmaya veya bilgisayar kullanmayı bilmeye gerek yoktur. Test bittikten sonra test sonucu psikolog tarafından e-rapor sistemine kaydedilir. Daha sonra aday raporu onaylama yetkisi olan bir psikiyatrist muayenesinden geçerek raporunu onaylatır ve işlem tamamlanmış olur. Psikoteknik raporlarının geçerliliği 5 yıldır tarihi geçen raporların geçerliliği olmadığı için süre dolduğunda kişinin yeniden teste girip rapor alması gerekir. Yeni sistemde psikoteknik raporları e-devlet sistemine işlendiği için raporun kaybolması durumunda kişi kendi raporunu e-devlet sistemi üzerinden tekrar çıkartabilir.

Psikoteknik E-Rapor Sistemi

Psikoteknik e-rapor sitemi raporu Sağlık bakanlığının denetiminde onaylı kurumlar tarafından kişinin bedensel ve psikolojik durumunun sürücülük yapmaya elverişli olduğunu, psikolog ve psikoteknik test sistemi eşliğinde en az 1 saat süren test ve bu test sonucunda verilmiş olan rapordur. Psikoteknik belgesi artık ıslak imzalı olarak verilmemekte e-rapor olarak düzenlenmekte ve e-devlet sisteminde görünmektedir.

Günümüzün gelişen tekno psikoteknik belgesi e-rapor kapsamına alınmış olup, sürücü testten çıktıktan sonra test sonucu sağlık bakanlığının düzenlediği sistem üzerinden testi uygulayan psikolog tarafından bilgisayar ortamında oluşturulmaktadır.

Psikoteknik belgesi, merkez de çalışan uygulayıcı psikolog tarafında sisteme e- rapor olarak yüklendikten sonra aday bir ay içerisinde herhangi bir psikiyatri hekimine giderek sürücülük için uygun şartlarda olup olmadığı ile ilgili muayene olarak test sonucu da göz önünde bulundurularak nihai sonucunu alır. Aday hekim muayenesinden sonra raporunu, hekimden ya da hastaneden alabilir.

Belgesini kaybeden aday kendi Türkiye cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile e- devlet sistemine giriş yaparak  belgenin kodlu ve orijinal halini görüntüleyebilir ve belgeyi indirilerek kendisinden istenildiği vakit (iş vb sebeplerden ) bu belgeyi kullanabilmektedir.

ALG TEST SİSTEMİ

Kullanmakta Olduğumuz Alg Test Sisteminin Teknik Özellikleri

Psikoteknik Değerlendirme Testinde Yapılan Testler Nelerdir?

Yazılım Tubitak, Odtü, Bilfen tarafından desteklenmiştir.

Türk Psikologlar derneğinin resmi onayı ile sistemin yasal mevzuata uygun olarak sürücü ölçme-değerlendirme alanında kullanılabileceği bildirilmiştir

Test cihazımızın ülkemizde geliştirilen ilk ve tek sistem olup tamamen yerli bir yazılım ve donanım ürünüdür

Norm değerleri yüzde yüz Türk sürücülerinden toplanan verilerden oluşturulmuştur

Sistemde zihinsel ve psiko-motor becerileri ölçen 12 farklı test ve güvenli sürücülük davranışlarını, alışkanlıklarını ve kişilik özelliklerini ölçen bir kişilik-güvenlik bataryası bulunmaktadır

Test sonuçları hakkında ayrıntılı raporlama ve yazıcı çıktısı alınabilmektedir

Dokunmatik ekran ve kalemi ile sistem kullanımı kolaylaştırılmıştır

Teste giren sürücü webcam ile görüntülenerek 3 farklı zamanda fotoğrafı çekilmektedir.

Bursa Emir Psikoteknik